Folkbildning i JAK Medlemsbank
Kom gärna till våra kurser och seminarier!
Den bästa investeringen JAK Medlemsbank kan göra, är att främja att vi medlemmarna utbildar oss i frågor som rör vår bank och vår idé. Många vill också lära sig vad JAK Medlemsbank är, innan de blir medlemmar.
Grundkurser ordnas lokalt på flera håll i Sverige, ofta i form av studiecirklar. I Lokala evenemang eller på lokalavdelningarnas hemsidor kan du se om någon kurs är på gång nära dig. Du kan också sitta hemma och läsa e-skolan på distans på internet, som är en webbaserad grundkurs.
Rikskurser arrangeras regelbundet av JAK Medlemsbank. Det är t ex JAK Skolan på Axevalla Folkhögskola och JAK skola för unga. Fördjupningar inom något ämne ordnas på lokala initiativ.
Seminarier anordnas också om JAKs interna frågor. Det sker några gånger per år. Ibland bjuder vi in andra organisationer och andra, till mer öppna seminarier.
I nyhetsbrevet JAKtuellt berättar vi om vad som är på gång i JAK, kommande evenemang, vardagsekonomi, nyheter, berättelser från medlemmar, omvärldsbetraktelser och om lokala aktiviteter nära dig.
JAK Forum är ett JAK Medlemsbanks konferenssystem. Som medlem i JAK har du full möjlighet att via Forum träffa andra medlemmar och samtala om räntefrihet och det som intresserar dig.
